fbpx Muzeum Řemesel | Řemeslnická sobota 2012 | expozice řemesel Přejít k hlavnímu obsahu
Načítání...
7. 7. 2012

Páteční večerní bouřka, silný vítr a vydatný slejvák vypláchnul důkladně připravený areál Nového dvora a otestoval stabilitu konstrukce jeviště a prvního postaveného stánku. Počasí i tak připomnělo, že jsme vždy vydáni na pospas jeho rozmarům. I přes několik měsíců příprav se v sobotu ráno probouzíme s obavami, jaké bude počasí. Tentokrát jsme měli štěstí ...

Ve čtyři hodiny ráno tým pořadatelů nastoupil k dokončení areálu a od pěti hodin se již začali sjíždět první trhovci. Ti zodpovědní jezdí včas, někteří přijedou na poslední chvíli, pár jich nepřijede vůbec. Letošní rok těch chybějících bylo více než jindy, přestože týden před akcí ještě potvrdili účast. Znemožnili tak umístění dalších trhovců, kteří již byli pro nedostatek místa odmítnuti.

Letos poprvé byl prostor pro stánky rozšířen i o louku pod Sýpkou. Zde byl i stánek s občerstvením a prostor pro koně. Šlágrem letošní Řemeslnické soboty byla čertovská kovárna, která byla na této louce umístěna do bývalé ledárny místního pivovaru. Počet návštěvníků kovárny tak uspokojil i stánkaře umístěné na této louce.

Během dvou hodin se areál zaplnil asi pěti tisíci návštěvníky, kteří zde většinou vydrželi až do podvečera. Slušný výběr z připraveného kulturního programu chválili turisté z celé republiky. Mrzení jsme měli z neúčasti chovatele s medvědem, který po poledni zadřel vodní pumpu u auta. Mnoho lidí bylo určitě zklamáno, ale bohužel nejsme schopni těmto událostem předcházet. Výborní byli i všichni řemeslníci, kteří navozují tu správnou atmosféru. Jsme rádi , že nám jsou věrni a děkujeme jim, neboť dobré jméno naší Řemeslnické soboty je také jejich zásluha. Letos bylo v areálu k dispozici nové sociální zařízení, které bylo pořízeno i z dotace z MMR ČR a bylo plně využité a přispělo k úrovni celé akce.

V pozdním odpoledni mraky trochu připomněly, že z nich ještě může pršet, ale naštěstí okraj deště skončil 500 m od Nového dvora! Mohly tak proběhnout všechny řemeslné ukázky a kulturní program, který byl ještě připraven. Podle ohlasů trhovců, ale i návštěvníků, se akce vydařila. Samozřejmě pokaždé se najde nějaký nespokojenec, ale to bychom přece nebyli v Čechách. Velkou radost jsme měli z okamžitých pozitivních ohlasů na Facebooku. Děkujeme pisatelům, že se o své dojmy podělí a vidí proč a pro koho to celé děláme. Ano – je to skutečně „ výlet pro celou rodinu“ a slovy jiného pisatele „za lidové ceny“. Radost nám udělala i rodina z Fulneku, která do Letohradu na Řemeslnickou sobotu prostě přijela proto, že už tu v Muzeu řemesel byla a líbilo se jim tu. Víme, že takových spokojených a pořád ještě pohodových lidí je více a pro ně, již dnes, připravujeme program a zlepšení další Řemeslnické soboty. Těšíme se na jejich návštěvu.

Pavel Tacl, ředitel Muzea řemesel