fbpx Muzeum Řemesel | Řemeslnická sobota 2013 | expozice řemesel Přejít k hlavnímu obsahu
Načítání...
6.7.2013

PÁTÁ ŘEMESLNICKÁ SOBOTA 6.7.2013 V LETOHRADĚ SLAVILA ÚSPĚCH

I když ranní zamračená obloha nedávala příliš velkou naději na pěkné počasí, měli tentokrát pořadatelé štěstí – celý den nespadla z oblohy ani kapka, a tak několika měsíční úsilí příprav nepřišlo na zmar. Nádvoří i přilehlá louka areálu Muzea řemesel byla zaplněna více než sto třiceti stánky a dalšími řemeslníky v expozicích. Ozdobou pátého ročníku byly parní stroje. Skutečné krasavice - parní stříkačky – přijely ze Svojanova a Poličky, velikostí a hlavně kouřem je však někdy doslova zastínili párou pohánění oceloví obři – silniční válec a nákladní automobil. Rozruch způsobily tyto stroje už při pátečním přesunu ze svého domova v Žamberku po vlastní ose. Jízda parního válce z letohradského náměstí dolů s kopce by si příště zasloužila zařazení do sobotního programu! Rozšířena byla letos i manufaktura pro děti, takže zde vznikla další dvě pracoviště a umístěny dva velké stroje. Mechanické dílny v muzejní expozici běžely na plné obrátky – soustruhy, katry, vidět byli kováři, pletení košů, mletí obilí a štípání šindelů. Učitel ve staré školní třídě měl připravené tři nové rákosky a spoustu zábavných otázek a úkolů, i proto zde bylo stále plno. Ani na louku pod sýpkou se již více stánků nevešlo.  Kromě koní, kteří se za celý den nezastavili, návštěvníky bavili i čertovští kováři v bývalé ledárně po pivovaru. Svoji účast na Řemeslnické sobotě letos již potřetí rozšířili velice přátelští řemeslníci z Polska.

Počasí „sobotě“ skutečně přálo – návštěvnost překonala pětitisícovou hranici již potřetí za sebou! Velký podíl na tomto výsledku měla i účast Českého rozhlasu 2 přímo na místě akce, odkud bylo odpoledne i hodinové živé vysílání. Český rozhlas 2 si Řemeslnickou sobotu vybral na letošní rok do celoročního seznamu „výletů s dvojkou“, takže díky publicitě tohoto výletu a vysíláním pátečních pozvánek se o Letohradu dozvěděli posluchači z celé republiky. Ti se také na své oblíbené moderátory – Pavla Kudrnu a Jiřího Kokmotose - přijeli do Letohradu podívat.

Celodenní kulturní program a ukázky techniky si vysloužily od obecenstva velmi dobrého hodnocení. Na čtyřicet muzikantů úspěšné dechové Harmonie Letohrad si s Kmochovým pochodem Česká muzika jen obtížně mezi lidmi a stánky  razilo cestu. Před jevištěm pak zahráli několik známých skladeb, které si mnoho lidí zpívalo společně se sólistou kapely. Také folklórní soubor z Lukavice Česká beseda byl doprovázen Dechovou harmonií. Obě tělesa se na toto odpoledne velmi pečlivě připravila a udělala na diváky velký dojem. Úspěšní však byli i ostatní vystupující a všichni byli srdečně diváky přijati. Letohraďáci se těšili na Táborské pouličníky, Vichr Orlických hor, siláka Frantu, kejklíře Křupalu, „pardubické“ četníky, tančícího pejska, a ohlas měla i folková kapela Věneband. Mezi tradiční ukázky řezání na cylindrické pile a mlácení obilí lukavskými strejci, přibylo i řezání dřeva na pile poháněné parní lokomobilou.

Poděkování patří všem  - pořadatelům, městu Letohrad, Muzeu parních strojů, řemeslníkům, vystupujícím i návštěvníkům – ti všichni se zasloužili o skutečně povedenou akci. Řezbář František Havlík z Heřmanova Městce to takto zhodnotil: „Jezdíme v Čechách velmi rádi na tři nejlepší akce – a jednou z nich je právě Řemeslnická sobota v Letohradu.“

pt

Fotografie: Jiří Mikyska ml., Pavel Tacl, Michal Horák